wtorek, 1 stycznia 2019

Komunikacja Podczas II Wojny Światowej

Dzisiejszy post będzie nieco inny niż zwykle. W ramach mojego zadania na samarytankę chciałabym opowiedzieć wam trochę o łączności podczas II Wojny Światowej
Pierwszym sposobem który chciałabym wam przybliżyć jest komunikacja radiowa. Podczas wojny używano wiele rodzajów nadajników, tak na przykład Radiostacja SCR-284 ważąca 25 kg była wykorzystywana do łączności na linii batalion – pułk, a jej zasięg wynosił 30 km. Z kolei Radiostacja SCR-299 służyła do dalekiej łączności np. między Anglią a Afryką Północną. Pierwszy raz została użyta w 1942 r, a jej rekord zasięgu to aż 3700 km!
Znacznie nam bliższym sposobem komunikacji jest Harcerska Poczta Polowa wykorzystywana do komunikacji między cywilami jak i wojskiem. Zaczęła ona działanie 02.08.1944 i działała na terenie tylko jednej dzielnicy, ale bardzo szybko zyskała sławę oraz poparcie innych harcmistrzów i już 04.08.1944 obejmowała całą Warszawę. Jej organizatorem był harcmistrz Kazimierz Gręda „Granica”. W stolicy istniało 9 urzędów pocztowych, a listy roznosili przede wszystkim przygotowywani do tego już przed wojną Zawiszacy.

Wykorzystałam:


trop. Alicja Rygiel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz